Yaşlılıkta Beslenme

Dünya genelinde yaşlı nüfusun artmasıyla sağlıklı yaş alama, uzun ve sağlıklı bir ömür önemli bir konu haline gelmeye başladı. Uzun ve sağlıklı ömrün formüllerinden biri de doğru beslenme alışkanlığıdır. Yaşlılıkta dengeli ve düzenli beslenme, sağlığın korunması ve iyileştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması açısından oldukça önemlidir. Kışgülü Engelli ve Yaşlı Bakım Merkezi’miz ’miz yaşlı bireylerin yaşam kalitesinin korunması ve mümkün olduğunca arttırılması konusunda ekstra özen göstermektedir.

Yetersiz beslenme sorunları, özellikle yaşlılıkta sık görülmeye başlar. Bireyin alması gereken besin değerlerini alamaması çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Yaşlanma ile meydana gelen tat ve koku almadaki azalma, diş kayıpları iştahsızlığa ve besin öğelerinin sindiriminin, emiliminin azalmasına neden olmaktadır.

Yaşlılıkta sağlıklı beslenmede dikkat edilmesi gereken başlıca durumlar vardır. Yaşlı birey beslenmesinde besin çeşitliliğine dikkat etmelidir. Bu besin çeşitleri; karbonhidrat, protein, yağlar, vitaminler, mineraller, posa ve su şeklindedir. Yaşlı bireyin gereksinimine uygun bir şekilde tüketmesine dikkat edilmelidir. Günde en az 3 öğün beslenmeye dikkat edilmelidir. Sabah kahvaltısı kesinlikle atlanmamalıdır. Sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Kalsiyum içeriği yüksek besinler tüketmek oldukça önemlidir.  Besinler doğru hazırlanmalı ve doğru saklanmalıdır. Şeker, tuz ve sodyum azaltılmalı, alkol ve sigara kesinlikle tüketilmemelidir. Kışgülü Engelli ve Yaşlı Bakım Merkezi bireylerin beslenme düzenini takip edip doğru beslenmelerini sağlamak için özenli bir hizmet sunmaktadır.

Yeşil Mahalle Caddesi No:12 Araç / KASTAMONU

Bizi Arayın

Bizi Arayın

0366 362 22 11

Mail:

Mail:

info@kisgulu.com.tr

Randevu Hakkında

Randevu Hakkında

Randevu Al